Dubai Vizeleri Bilgilendirme

09.04.2013 - 00:00:00

Dubai Vizeleri Hakkında Genel Bilgilendirme (Nisan 2013)

Birleşik Arap Emirliklerinden biri olan Dubai’ ye giriş için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize almak zorundadır. Yeşil Pasaport sahipleri vizeden muaf olarak seyahat edebilirler.
Dubai Vizesi alırken hangi yöntem ile vize alınacağına dikkat etmek gerekir. Yöntem farklılıkları; süreleri ve hazırlanacak evrakları etkilemektedir. Bu amaçla seyahat öncesi aşağıdaki bilgilere göre beraberce yöntemi seçmek uygun olacaktır.

Dubai Vizeleri Seyahat acentesi vasıtasıyla aşağıdaki yöntemler kullanılarak alınabilinir:

Dubai Vizeleri Seyahat acentesi vasıtasıyla aşağıdaki yöntemler kullanılarak alınabilinir:

1- Uçulan Havayolu ile
2- Dubai’de yerleşik seyahat acenteleri aracılığı ile
3- Dubai Elçilik ve Konsoloslukları aracılığı ile (sadece ticari vize verirler)
4- Kalınacak otel aracılığıyla
Yukarıdaki vize alım yolları seyahatin planlamasında ve zamanlamasında önemli bir faktör olup, hazırlanacak evraklar açısından farklılık göstermektedir.
Hazırlanan belgelerin Dubai’ye elektronik ortamda gönderilmesi ile işlemler başlar, alınacak vize başvuru sonucu fotokopisinin ülkeye girişte ibraz edilmesi ile işlemler son bulur.

Uçulan Hava Yolları ile Vize alımı

Dubai’ye 4 havayolu direkt olarak uçmaktadır. Emirates Havayolları, Türk Hava Yolları, Fly Dubai Havayollari ve Air Arabia. Bunlar ile uçacak kişiler bu havayollarına başvurarak vizelerini temin edebilirler.

Emirates

İşlem Süresi 4-5 gündür.
Vize başvuruları Emirates Hava Yollarının yetkili kıldığı Vize aracı kurum vasıtası ile yapılır ve belgeler mail ortamında kabul edilir
Başvuru Evrakları:
1. Şirket antetli kağıdına dilekçe. Dilekçe içeriğinde seyahat amacı,seyahat tarihleri belirtilmelidir.Türkçe veya İngilizce olarak yazılabilinir. Dilekçe şirketin imza sirkülerinde yetkili bir kişi tarafından imzalanmalı ve imza sahibinin adı ve soyadı açıkça yazılmalıdır.
2. TC Kimlik numarası veya içinde TC kimlik nosu olan nüfus cüzdanı fotokopisi
3. Eksiksiz olarak doldurulmuş ve imzalanmış vize başvuru formu. (Ektedir)
4. 1 adet arka fonu beyaz jpeg formatında fotoğraf
5. Başvuru sahibinin adına kayıtlı ev telefonu veya cep telefonu faturası, fatura olmaması durumunda muhtarlıktan ikametgah belgesi.
6. Eski Pasaportlarda 2,3,4,5,6 ve 60. sayfalarının renkli fotokopisi, yeni chip’li pasaportlar da ise sadece resimli sayfanın renkli fotokopisi.
7. Emirates uçuş rezervasyonu. (Emirates Hava Yolu farklı bir hava yolu ile seyahati vize başvurusunda değerlendirmez)
Notlar:
1. Emirates’den alınan vizeler turistik vize olup tek girişli vizedir.
2. Vize ücreti : 79 USD’dir ve Garanti bankasına Viking Turizm tarafından yatırılır

Türk Hava Yolları

İşlem Süresi 4-5 iş günüdür.
Vize başvuruları online olarak yapılır ve belgeler elektronik ortamda hazırlanıp sunulur. Yanlızca İbraname’nin orjinali Viking Turizm’e gönderilmelidir.
Başvuru Evrakları:
1. Şirket antetli kağıdına dilekçe.Dilekçe içeriğinde seyahat amacı,seyahat tarihleri belirtilmelidir.Türkçe veya İngilizce olarak yazılabilinir.
2. Dilekçe şirketin imza sirkülerinde yetkili bir kişi tarafından imzalanmalı ve imza sahibinin adı ve soyadı açıkça yazılmalıdır.
3. Şirket faaliyet belgesi (son 3 ay içinde alınmış olmalıdır)
4. Şirket vergi levhası fotokopisi
5. SSK işe giriş bildirgesi fotokopisi
6. TC Kimlik numarası veya içinde TC kimlik nosu olan nüfus cüzdanı fotokopisi
7. Eksiksiz olarak doldurulmuş ve imzalanmış vize başvuru formu. (Ekte)
8. 1 adet arka fonu beyaz jpeg formatında fotoğraf
9. Başvuru sahibinin adına kayıtlı herhangi bir fatura elektrik,doğalgaz,su,ev telefonu veya cep telefonu faturası, fatura olmaması durumunda muhtarlıktan ikametgah belgesi.
10. Eski Pasaportlarda 2,3,4,5,6 ve 60. sayfalarının renkli fotokopisi, yeni chip’li pasaportlar da ise sadece resimli sayfanın renkli fotokopisi.
11. THY uçuş rezervasyonu, (THY Başka havayolu ile seyahat eden yolcuların vizelerini kabul etmez)
12. Islak imzalı orijinal İbraname ( ekte )
Notlar:
1. Türk Hava Yolların’dan alınan vizeler turistik vize olup tek girişli vizedir.
2. Vize ücreti : 85 USD’dir ve Garanti bankasına ücret Viking Turizm tarafından yatırılır

Fly Express

İşlem Süresi 7-10 iş günüdür,
Başvuru Evrakları:
1. Yeni Pasaportlar için: Renkli olarak scan edilmiş Resimli sayfa ve yine scan edilmiş 1 adet vesikalık fotoğraf.
2. Eski Pasaportlar için: Renkli scan edilmiş 2,3,4,5,6 ve 60 sayfalar, ve yine scan edilmiş 1 adet vesikalık resim.
3. Excell formatında hazırlanmış ve başvuru sahiplerinin isim, soyadı, pasaport numaraları ve doğum tarihlerinin bulunduğu bir liste.
Notlar:
1. Fly Express’ten alınan vizeler tek girişli ve 30 gün kalış süreli olacaktır.
2. Vize ücreti : 75 USD’dir ve Garanti bankasına ücret Viking Turizm tarafından yatırılır
3. Vize alınacak kişilerin içerisinde 22 yaşından küçük Bekar Bayan var ise bunlara vize alınamıyor.

Dubai’de yerleşik seyahat acenteleri aracılığı ile Vize Alımı

Bu yöntemde vize müracaatlarında hangi hava yolu ile seyahat edileceğinin önemi yoktur. İşlem süresi 4 veya 5 iş günüdür. Diğerlerine göre farkı daha az evrak ile başvuru yapılabilmesidir.
Vize evrakları taranarak elektronik ortamda hazırlanır ve Dubai’ye gönderilir.
Başvuru Evrakları:
1- 1 adet arka fonu beyaz jpeg formatında fotoğraf
2- Eski pasaportlarda Pasaportun 2,3,4,5,6 ve 60. sayfalarının renkli fotokopisi veya taranmış hali, yeni chipli pasaportlarda sadece resimli sayfanın renkli fotokopisi veya taranmış hali.
3- Gidiş dönüş uçuş rezervasyonları.
Notlar:
1. Yerleşik seyahat acentasından alınan vizeler turistik vize olup tek girişli vizedir.
2. Vize Ücreti 75 USD dir.

Dubai Elçilik ve Konsoloslukları aracılığı ile (sadece ticari vize alımı)

Birleşik Arap Emirlikleri Elçilik ve Konsoloslukları sadece ticari vize müracaatı kabul etmektedirler. İşlem süresi konsolosluk yoğunluğuna göre 3-5 iş günü kadar sürebilmektedir.
Başvuru Evrakları
1- 2 Adet arka fonu beyaz vesikalık fotoğraf
2- Pasaport orjinali ve renkli fotokopisi
3- SSK işe giriş belgesi fotokopisi
4- Şirket antetli kağıdına gidiş amacını ve gidiş dönüş tarihlerini belirten, şirketteki görevini açıklayan ve masrafların şirket garantisinde olduğunu belirten İngilizce dilekçe, dilekçe şirket kaşeli ve imza yetkilisi tarafından imzalı olmalıdır.
5- Karşı taraf firmadan davetiye( Davetiye firmanın antetli kağıdına yazılmalıdır ve davetin sebebi belirtilip, davetiye üzerinde başvuru sahibinin adı soyadı doğum tarihi ve pasaport numarası pasaport veriliş ve bitiş tarihi belirtilmelidir. Ayrıca davet eden kişinin adı davetiyede yer almalı ve imzası olmalıdır. Konu ile ilgili firma adresi ve iletişim) bilgileri davetiye üzerinde belirtilmelidir.
6- Eksiksiz doldurulmuş vize başvuru formu
Notlar
Konsolosluk ticari vizelerde de çok uzun süreli vize vermemektedir
Normal Ticari amaçlı verilen vize 30 gün kalışlı tek girişli vizedir ve ücreti 350 TL'dir.
Uzun Süreli ticari vize 3 ay çok girişli olarak verilmektedir. Bu vize için davet eden firma başvuru sabinin adına BAE Dışişleri Bakanlığı’na davetiye talebinde bulunmalıdır ve gelecek onaylı davetiye sonrasında uzun süreli çok girişli vize alınabilmektedir. Bu vizelerin süresi 3 aylık 90 gün kalış süreli ve çok girişlidir ve fiyatı 1.400 TL'dir.
Bu başvurular konsolosluğa Viking Turizm aracılığı ile yapılır, ancak konsolosluk gerek gördüğü takdirde başvuru sahibini şahsen konsolosluğa çağırabilir.
Kalınacak otel aracılığıyla
Dubai’de kalınacak beş yıldızlı oteller aracılığı ile vize alınabilinir. Başvurular otele direkt yapılır. Başvuru işlem süresi 10-15 günü bulduğundan dolayı önerilmemektedir. Oteller bu başvuruyu münferit olarak burada yerleşik lokal acenteler üzerinden yapmaktadırlar. Vize başına aldıkları ücret USD 110 ile USD 125 arasında değişmektedir.

Dubai Havalimanı Giriş ve Karşılama Servisleri

Yaklaşık 4,5 saatlik uçuş sonrasında Dubai havalimanında ülkeye giriş için önce göz taraması “ eye scan” yapılması gereklidir. Bu işlemde bayanlar, baylar ve aileler ayrı sıralarda işleme tabi tutulurlar ve yaklaşık 1,5 saatlik bir zaman alabilir. Bu işlem sonrasında ülkeye giriş için pasaport polisi sırasına girilir vize ve giriş kontrolü yapılır. Uçağınız indikten sonra bu işlemler yaklaşık 2 saat veya daha fazla sürebilir. Bu işlem Emirates ve THY ile uçuşlarda artık pasaport kontrolü sırasında yapılmaktadır yani Terminal 1 ve Terminal 3 de "eye scan" diye bir bölüm bulunmamaktadır. Şu an için sadece Fly Dubai Havayollarının kullandığı Terminal 2 de ayrı bir bölüm bulunmakta ve yakın zamanda orada da bu işlem pasaport kontrolü sırasında yapılmaya başlayacaktır.
Havalimanında geçirilecek süreyi daha aza indirmek için havalimanında karşılama hizmetleri “meet & great service” lerinin kullanımını önermekteyiz. Bu servisler için iki firmadan hizmet alınabilir. Bunlar:
Marhaba Services
Ahlan Services
Bu firmalara önceden rezervasyon yaptırmak kaydıyla hizmet alınabilinir. Yoğunluklarından dolayı mutlaka önceden Viking Turizm aracılığı ile rezervasyon yaptırılması gereklidir.
Arap kültürünün misafirperverliğinden etkilenerek kurulan her iki serviste sizlere kendinizi özel hissettirecek kurumsal paketler sunmaktadır.

Marhaba Services

Marhaba Servis ile V.İ.P karşılamalar yapılabilmektedir.Türlerine göre uçak körüklerinde karşılama, vize kontrollerinde hızlı geçiş imkanları, çiçekler ile karşılama gibi hizmetler verilebilmektedir.
4 çeşit servis türü bulunmaktadır. Rezervasyonlar ve iptaller uçuş saatinden en geç 48 saat önce yapılmalıdır.
Karşılamaları yapan/Asistanlık eden kişilerin üniforma resimleri şekildeki gibidir.
1 - Bronze meet & greet
Uçak dan inildikten sonra, göz taraması sırasında yolcuya eşlik edilmeye başlanmaktadır. Havalimanındaki tüm hizmetlerde asistanlık edilmektedir.
İşlem ücreti :27 USD
Servis ücreti : 15TL + KDV
2 - Silver meet & greet
Uçaktan inildiği an birden fazla kişiyle aynı anda karşılama yapılmaktadır. Havalimanındaki tüm hizmetlerde asistanlık edilmektedir.
İşlem ücreti :45 USD
Servis ücreti : 15TL + KDV
3 - Gold meet & greet
Uçaktan inildiği an kişiye özel karşılama yapılmaktadır. Havalimanındaki tüm hizmetlerde asistanlık edilmektedir.
İşlem ücreti : 90 USD
Servis ücreti : 15TL + KDV
4 - Family meet & greet
Maximum 4 aile bireyi için kullanılabilmektedir.Uçaktan inildiği an birden fazla kişiye anda karşılama yapılmaktadır. Havalimanındaki tüm hizmetlerde asistanlık edilmektedir.
İşlem ücreti : 90 USD
Servis ücreti : 15TL + KDV
Ayrıntılı Bilgi: https://www.marhabaservices.com/

Ahlan Services

Ahlan servis hizmetleri sadece 1 ve 3 terminallerde verilebilmektedir.
Standard ve Premium olmak üzere iki çeşit bulunmaktadır
Standart Ahlan Service
Uçakdan inildiği an özel karşılama yapılır.
Ahlan lounge tan yararlanılır.
Havalimanındaki tüm hizmetlerde asistanlık alınmaktadır.
Fiyat 30 USD
Servis ücreti : 15TL + KDV
Premium Ahlan Service
Uçakdan inildiği an özel karşılama yapılır.
Ahlan lounge tan yararlanılır
Bagaj taşıma hizmeti alınır.
Havalimanındaki tüm hizmetlerde asistanlık alınmaktadır.
Fiyat 44 USD
Servis ücreti : 15TL + KDV
Ayrıntılı Bilgi için: http://www.ahlan-dia.com

BİZE ULAŞIN

Dubai Vizeleri Bilgilendirme hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşın