Evden Çalışanlara Öneriler

16.09.2022 - 02:56:55

Pandemi sebebiyle pek çok firma evden çalışma modelini uygulamaya başladığı için biz de bu yazımızda evden çalışanlara öneriler sunmaya çalışacağız. Birçok kişinin senelerdir belki de hayalini kurduğu, kimilerinin ise aklında bile olmayan home ofis çalışma faydalarının yanı sıra bazı dezavantajları da beraberinde getirdi. Odaklanamama, motivasyon düşüklüğü, çalışma ortamını için gerekli uygulamaların hayata geçirememek gibi çok sayıda konu, şirket ortamındaki çalışma düzenini oluşturmakta sorun olabilir. Son dönemlerde küçük ölçekli şirketler ve büyük şirketler de dâhil çok sayıda iş yerinde evden çalışma modeli görülmekte. Home ofis olarak da bilinen bu modele geçiş koronavirüs salgını ile oldukça hızlı bir şekilde gerçekleşti. Elbette bu durum, daha önce home ofis çalışma modeline alışık olmayanlar bireyler için zamanı doğru kullanamama, verimli çalışamama gibi olumsuzlukları da beraberinde getirdi. Peki, evden çalışmak nasıl verimli olabilir? İşte, evden çalışanlara öneriler.

1) Günlük Rutininizi Devam Ettirin

Kahvaltınızı yapın, çayınızı için. Evde daha rahat kıyafetler giyebilirsiniz fakat görüntülü toplantı gibi bazı durumlar olduğunda hazırlıklı olmalısınız.

2) Bir Çalışma Ortamı Oluşturun

İş için düzenlenmiş bir ortam ister istemez size çalışma mesajını verir. Tam olarak bu yüzden çalışma ortamına sahip olmak önemlidir. Eğer evinizde çalışma odası için konumlandırdığınız bir alan varsa çalışırken bu odayı değerlendirebilirsiniz. Fakat bir odanız yoksa salon, yatak odası ve balkon gibi istediğiniz herhangi bir alanı çalışma yeri olarak değerlendirebilirsiniz. Çalışacağınız alanı nasıl düzenlediğiniz de verimli bir biçimde çalışmak için önemlidir. Çalışma alanını oluştururken hedefiniz, alanı minimal biçimde dekore etmek olmalıdır. Çünkü çok fazla eşya ile dolu bir alan, her ne kadar düzenli olsa da dağınık görünebilir ve aslında bu durum dikkatinizin dağılmasına sebep olabilir. Çalışma masası ve sandalyesi, gerekli olursa kitaplık ve belgelerinizi saklayacağınız küçük kutular, odada yer alması gereken en önemli ürünlerdir. Öncelikle masanızın ihtiyacınız kadar genişlikte olması önemlidir. Sandalye tercihi ise sizi gün boyunca rahat etmenizi sağlayacak bir ürün olmalıdır. Belinizi destekleyen bir sandalye, konforlu bir çalışma alanı için daha iyi olabilir. İsterseniz sandalyenize koyabileceğiniz destek minderleri de size faydalı olabilir. Aynı zamanda odanızda koyu renklere çok fazla kullanmamak ve daha çok canlı renklere yer vermek daha aydınlık bir alan oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Siyah, kahverengi ve koyu gri gibi yoğun renklerin fazla kullanımı sıkıcı bir alan neden olurken; kırmızı, sarı ve turuncu gibi daha canlı renklerin kullanımı dikkat dağınıklığına neden olabilir. Çalışma masanızı koyacağınız yerin gün ışığı alması oldukça önemlidir. Gereken ışığın olmaması odaklanmanıza engel olabilir. Bu yüzden çalışma masasına bir lambası koymak, ışık almayan alanlarda çalışanlar için oldukça önemli olacaktır. En iyi ofis bitkileri içeriğimizden yararlanıp, çalışma ortamınızı renklendirebilirsiniz.

3) Bir Düzen Kurun

Bir şirkette çalışırken sabah uyanır, güne hazırlanır ve işe gidersiniz. Ofise vardığınızda çalışır, öğle yemeğe yer, çeşitli molalar verir ve gün içindeki mesainiz bittiğinde tekrar eve dönmek için yola koyulursunuz. Bu sizin günlük yaşamınızdaki düzeninizdir. Evden çalışanların daha iyi çalışamamasının sebeplerinden biri düzen oluşturamamaktır. Eğer sabah kalkacağınız, yemek yiyeceğiniz ve işinizin biteceği zaman dilimi net olursa daha iyi bir biçimde çalışabilirsiniz. Aynı zamanda sabah işinize başlamadan önce pijamalarınız yerine çalışmaya daha uygun kıyafetler giymek de evdeki ortamı çalışma alanına dönüştürmek için faydalı olabilir.

4) Çalışma Saatlerinizi Ayarlayın

Aslında sizin de farkında olduğunuz gibi evden çalışmak aynı zamanda disiplin gerektirir. Bu yüzden daha iyi bir şekilde çalışmak için şirkette çalışıyormuş gibi bir düzen oluşturmak gerekir. İşinizin başlayacağı ve biteceği zaman dilimlerini ayarlayarak daha net bir çalışma düzeni için en önemli adımı gerçekleştirebilirsiniz. Tabi ki işe başladıktan sonra yerinizden kalkmadan çalışmak doğru olmayacaktır. Ki bu şekilde bir çalışma düzeni, verimliliğin düşmesine de sebep olabilir. Bu yüzden öğle aranızı kullanmalı ve zamanınızı belirleyerek düzenli aralıklarla mola vermelisiniz. Aynı zamanda öğle yemeklerini bilgisayar masasının başında yememenizi tavsiye ederiz.

5) Ev Konforuna Kendinizi Fazla Kaptırmayın

Ev kendimizi en rahat hissettiğimiz alan olduğundan bu konforu üzerimizden atmak için birkaç değişiklik yapılması gerekir. Örneğin pijamalar dışında rahat fakat aynı zamanda dışarıda da kullanabileceğiniz kıyafetler giymek, konfor alanından çıkmanıza yardımcı olacak ve böylece verimli çalışmanıza katkı sağlayacaktır. Bunun dışında aynı anda dizi veya program takip ederken daha verimli çalışmanın zor olacağını da belirtmek isteriz.

6) Evde Sizinle Birlikte Yaşayan Kişileri Kurallarınızdan Bahsedin

Mola ve iş saatlerinize evde yaşayan kişilerin de saygı göstermesi önemlidir. Evde iş bölümü yapmak daha faydalı olacaktır. Evde çalışıyorsunuz diye firmanın çalışma saatlerinden ödün vererek diğer işlere zaman ayırmayın. Ev halkının da bu noktada size yardımcı olmasını sağlayın. Böylece verimliliğiniz artacaktır.

7) Dikkatinizin Dağılmasına Sebep Olacak Noktalardan Kaçının

Çalışma ortamındaki dağınıklık, dikkatinizin çabuk dağılmasına neden olan başlıca noktalardan biridir. Fakat tek sorun elbette o değildir. Cep telefonunuz, hızlıca halledeyim diye düşündüğünüz evdeki işleriniz, sosyal medya hesaplarınız da odaklanamamanıza neden olur. Verimli bir biçimde evden çalışmak için bu noktalara dikkat etmeniz oldukça önemlidir.

8) İş Arkadaşlarınızla İletişimizi Arttırın

Yalnızlık ve çalışma arkadaşlarından ayrı evden çalışmak, dışa dönük insanlar için zorlu olabilir. Dışa dönük veya içe dönük, hiç fark etmez nasıl bir yapınız olursa olsun iş arkadaşlarınızla bir araya gelmeyi ihmal etmeyin. Teknoloji o kadar ilerledi ki çoklu katılımcı ile gerçekleşebilen telefon görüşmeleri ve sosyal medya kanalları ile pek çok şeyden haberdar olabilirsiniz. Başarılarınızdan, karşılaştığınız sorunları çalışma arkadaşlarınızla konuşabilir, onlardan destek alabilirsiniz.

9) Yapmanız Gereken İşleri Planlayın

Günlük bir rutin belirlemek, evden çalışma modelinde çalışan kişilerin kendini daha disipline olması için gerçekleştirmesi gereken en önemli noktalardan biridir. Ancak uyanacağınız veya çalışmaya başlayacağınız zamanı belirlemenin dışında işlerinizi de planlamalısınız. Bir program oluşturmak için defterinize hangi işi ne zaman yapmanız gerektiğini ve pek çok ayrıntıyı not alabilirsiniz. Bu şekilde hiçbir şeyi atlamamış olursunuz.

10) Çalışma Esnasında Küçük Molalar Verin

Sabah işe başladığınızda e-posta cevaplamak, üzerinde çalıştığınız projeleri detaylı bir biçimde planlamak, var olan işleri iyi bir şekilde sürdürmeye çalışmak oldukça yorucu olacaktır. Bu yoğun tempo içinde kaybolmak ve sizi mola vermeyi hatırlatan bir çalışma arkadaşınızın olmaması ara vermeden çalışmanıza sebep olabilir. Aslında yarım saatte bir beş dakika veya saatte bir on dakikalık küçük molalarla belirli bir süre çalışmayı bırakmak işe yeniden döndüğünüzde daha verimli çalışmanıza katkı sağlayabilir.

11) Evde Çalışıyor Olsanız Da Egzersiz Yapmayı Unutmayın

Tüm gün evdesiniz ve bilgisayar başında vakit geçirmek sizi yoracaktır. Fiziksel olarak daha güçlü hissetmek ve stresi azaltıp zinde olabilmek adına evinizde belirli günler ya da belirli zamanlarda spor yapabilirsiniz. Sabah çalışmaya başlamadan önce 15 veya 30 dakikalık bir egzersiz sizin gün içinde daha iyi hissetmenizi sağlayabilir. Aynı zamanda molalarda da sandalyenizde yapılabilecek bazı hareketleri uygulayabilir bunun yanı sıra rahatlamanızı sağlayacak nefes egzersizleri yapabilirsiniz. Evden çalışanlara öneriler yazımızda en önemli şey ise bütün bu yoğunluk esnasında kendinize vakit ayırmamayı unutmamanızdır.

 

 

 

BİZE ULAŞIN

Evden Çalışanlara Öneriler hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşın