Hibrit Katılımcı ve Hibrit Etkinlikler

04.10.2022 - 13:45:08

Hibrit etkinlikler hayatımızda nasıl yer alıyor, neler değişiyor bu yazımızda hepsine değinmek istedik. Pandemi döneminde sıkça düzenlediğimiz sanal etkinlikler, seyahat kurallarının gevşemesiyle normal etkinlere geri dönüşle eski hızını kaybediyor. İkisinin birleşimi hibrit etkinler ise hayatımızda daha çok yer alıyor.

 

Hibrit Etkinlik Nedir?

"Hibrit Etkinlik" terimi, artık yüz yüze ve sanal deneyimleri birleştiren etkinlik biçimlerini tanımlamak için yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak Hibrit etkinlik kavramı tanıdık gelse de, yeni trend önemli bir oluşumu gündeme getiriyor: Hibrit Katılımcı.

Özellikle evden çalışma sistemine alıştığımız 2020 ve 2021 yıllarında bazı katılımcılar sanal olarak katılmayı tercih etse de artık yüz yüze toplantılar da bazı katılımcılar hibrit katılmayı tercih ettiği görülüyor . Bunu kısaca özetlemek gerekirse kongre ve toplantıya otel odasından bilgisayarı ve veya cep telefonundan katılırken kahve aralarında sosyalleşmek ve kendi sektöründen yeni bilgiler almak adına koridorlar da diğer katılımcılar ile bir araya gelebiliyor.

 

Hibrit Etkinlik Faydaları

Popüler görüş, birçoğunun, zaten yerindeyse herkesin yüz yüze deneyimi tercih edeceğine inanmasına neden olsa da, gerçek dünyadaki olaylar farklı bir tablo çiziyor. Ve hibrit etkinlik organizatörleri, hibrit katılımcı deneyimlerine yönelik artan talebi karşılaşmaktalar. Teknolojinin çok ilerlediği bu noktada bazı konuşmacılar da bunu tercih edebilir. Bir konuşmacının huzurunda olmayı mı yoksa özgürce hareket etmeyi mi tercih ettiğiniz sadece bir tercih meselesidir ve bu hibrit hareketin temel çıkarımlarından biridir: Katılımcılar genellikle seçim yapma seçeneğine sahip olmaktan hoşlanabilirler. Artık Hibrit Etkinlik erişimi sağlayan birçok uygulama ile, katılımcılar içeriği nerede ve nasıl kullanmak istediklerini seçme konusunda daha fazla esnekliğin keyfini çıkarabilirler. Mobil etkinlik uygulamalarını destekleyen teknoloji, video akışı seçeneklerinin artık etkinliklerin standart bir parçası olduğu noktaya kadar gelmiş durumda. Katılımcılar artık oturumu konferans odasında izlemek ile, diğer bir katılımcıyla tartışırken koridorda akıllı telefonlarında izlemek veya metin yorumları aracılığıyla canlı sohbete katkıda bulunmak arasında geçiş yapabilirler.

 

Covid 19 ve Hibrit Etkinlik

Özellikle Covid sonrası olmak üzere büyük kalabalıkların olduğu seanslara veya etkinliklere katılmak istemeyen katılımcılar hibrit etkinlik kavramını benimsemeye başladı. Katılımcılara mekan dışından bazı içerikleri yayınlama seçeneği verildiğinde, kendilerini rahat hissettikleri sürece kalabilirler. Ancak dolu oda bunaltıcı hale gelirse, başka bir yerden izlemeye devam edebilmeleri büyük rahatlık…

Seçim sadece tercihle ilgili değil, aynı zamanda hibrid etkinlik katılımcılarının konforuyla da ilgilidir.

 

Uzaktan Çalışma Düzeninde Hibrit Etkinlikler

Ayrıca, uzaktan çalışma düzeninde birçok etkinlik katılımcısının iş gezilerindeyken bile çalışmaya devam etmesi çalışma stresini artırdığından, hibrit etkinlikler fazlasıyla tercih edilmeye başladı. Bir otel odasında iş e-postalarına yetişmek, bir izleyicinin ön sırasında olmaktan çok daha kolay olması muhtemeldir… Hatta bazı etkinlik katılımcılarının yürütecekleri ve yönetecekleri kendi işleri bile olduğu düşünüldüğünde bütün bir etkinlik için tek bir mekanda kalmak zorlayıcı olabilir.

Hibrit katılımcı deneyimi ise taksiye binerken veya havaalanında uçuşlarını beklerken etkinliğe katılımı sağlar. Ancak hibrit katılımcı ve yüz yüze katılımcı arasında doğru dengeyi bulmak çok önemlidir.

Katılımcıların konfor alanlarının dışına çıkmaya fazla isteksiz olma riskine karşı onları zorlamamak çok önemli olduğu belirtiliyor.

İnsanların ağ kurmaktan korkması veya çekinmesi uzun süreli karantina ve evden çalışmanın ardından çok normal bir süreç. Birçok çalışan halen daha sosyal kaygı ile mücadele ediyor.

Herkesin konfor düzeyini hesaba katmak önemli olsa da, katılımcıları seçimlerinden ve deneyimlerinden en iyi şekilde yararlanmaya teşvik edilmesi önem taşıyor. Etkinlik organizatörü akıllı eşleştirmeyi kolaylaştırabilecek bir uygulama kullanıyorsa, hibrit bir deneyimin ağ oluşturma fırsatlarını gerçekten iyileştirebilir. Bu şekilde, katılımcılar bir bağlantı kurmak için tesadüfi toplantılara güvenmek yerine, ortak ilgi alanlarına sahip diğer yerinde katılımcılarla yüz yüze toplantılar için fırsat yaratabilir.

 

Hibrit Katılımcılar Nasıl Daha Aktif Olabilir?

 

Hibrit katılımcıların daha aktif olması sağlanarak onlar için bazı deneyimler oluşturulmasını gerekebiliyor. Konuşmacı Soru-Cevap oturumları bu şekilde işe yarayabilir.

Hibrit katılımcılı bir etkinlikte, en başarılı etkinlik yapabilmek için proje yöneticileri aşağıdaki konulara dikkat çekmeleri öneriliyor:

 

1. Yüz yüze katılımcılara mobil cihazlarında ve tabletlerinde canlı akış içeriğine erişim,

2. Ağ oluşturma önerileri, yapılandırılmış sanal ağ oluşturma ve uzaktan iletişim kurma araçları sağlama

3. Yalnızca Hibrit katılımcılar için tasarlanmış bazı deneyimler yaratılması.

 

Tüm gerçek ve sanal etkinlikleriniz için Hibrit katılımcı modelini deneyimlemek için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

BİZE ULAŞIN

Hibrit Katılımcı ve Hibrit Etkinlikler hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşın